İran İsrail’i vurdu, Yemen destek verdi, Suriye de savaşa dahil oldu, ortalık toz duman

İran, bir süredir Filistin’e insafsızca saldıran İsrail’i vurdu. Bununla yetinmeyen İran, İHA saldırısı düzenledi.

Bu saldırılarla birlikte Yemen de saldırıya destek verdi ve olağanüstü hal ilan edildi. Suriye de sürpriz bir şekilde savaşa dahil olarak İran’a destek verdi.

İran’ın drone saldırısını destekleyen Suriye, hava sahasında bu araçları koruyacağını ve destekleyeceğini açıkladı. Gelişmeler üzerine ABD Başkanı Biden acil olarak Beyaz Saray’a döndü.

Beyaz Saray’da tüm heyetlerini toplayan Biden, İsrail’in yanında olduklarının mesajını verdi. Bu gelişmeler ışığında Ürdün ve Irak hava sahasını uçuşlara kapattığını açıkladı.

İsrail tarafından yapılan açıklamada İran’dan İsrail’e doğru uçan yüzlerce İHA tespit edildiği belirtildi. Bunun üzerine İsrail Başkanı Netanyahu İsrail’in güçlü bir devlet olduğunu ve düşmanlarını yeneceklerini açıkladı.

İsrail’de okullar tatil edildi, saldırıların büyük oranda demir kubbe sistemiyle etkisiz hale getirildiği açıklandı.

İsrail Hava Yolları da 14 ve 15 Nisan’da gerçekleşecek olan uçuşlarını iptal ettiğini açıkladı.

Uzmanlar İran tarafından gönderilen droneların İsrail’e çok fazla zarar veremeyeceğini bu droneların demir kubbe tarafından bertaraf edilebileceğini söylediler.

Son olarak şunu da belirtelim. İran’ın drone saldırısının hemen ardından füze saldırılarına başlayacağı da iddia ediliyor. Fakat bu şu an kesinleşmiş değil.

İran’ın saldırısına Rusya ve Çin cephesinden ise henüz bir açıklama gelmiş değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x