Erdoğan’dan İmamoğlu’na gönderme: Belediyelerin görevi gazetecileri şarap festivaline götürmek değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 3 saat süren Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ismini vermeden yaptığı alkol ve gezi eleştirisi dikkat çekti.

“EL DEĞİŞTİREN BELEDİYELERİN İLK İCRAATI İÇKİ TÜKETİMİNİ YAGINLAŞTIRMAK”

Erdoğan, “Alkol, içki, uyuşturucu gibi insan sağlığını ve aileyi tehdit eden belalarla mücadelede geniş bir yelpazede devletin sorumlulukları ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiştir.” ifadelerini kullanarak yerel seçimlerde el değiştiren belediyelerde içki tüketiminin yaygınlaştırıldığını söyledi.

“31 Mart seçimlerinde el değiştiren bazı belediyelerin, görüyoruz ki ilk icraatlarından biri içki tüketiminin yaygınlaştırılması oluyor.” şeklinde konuşan Erdoğan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İtalya’nın başkenti Roma’ya gazetecilerle birlikte yaptığı geziyi de eleştirdi.

“MASUM ADIMLAR OLARAK DEĞERLENDİRMİYORUZ”

“Kimse kusura bakmasın belediyelerin görevi kamusal alanda içkiyi özendirici işler yapmak, gazetecileri özel uçaklar tutup şarap festivallerine götürmek değil, insanları alkol belasından uzak tutmaya çalışmak olmalıdır.” diyen Erdoğan sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Biz bunların hiçbirini masum adımlar olarak değerlendirmiyoruz. Aile müessesesiyle bireyin ruh ve vücut sağlığını tehdit eden her türlü politikanın karşısındayız. Nesli ifsat edici girişimlere de müsamahayla yaklaşmayacağız. Güçlü aile yapısının tesisi için üzerimize düşen her görevi sorumluluk bilinciyle adım adım, fert fert planlayarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

NE OLMUŞTU?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2027 Avrupa Olimpiyat Oyunları’nın İstanbul’da yapılmasıyla ilgili İtalya’daki toplantıya 45’i basın mensubu olmak üzere 73 kişiden oluşan kafileyle gitmiş, hem gezi hem de gezi sırasında kalınan lüks otel ve harcamalar tepki çekmişti.

Geziyle ilgili AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla şu tepkiyi göstermişti: “İstanbullular çalışmayan metrobüsler, yanan otobüsler yüzünden bir yakadan diğer yakaya gidemezken İBB ve CHP yönetimi kiralık yolcu uçağıyla Roma’ya gidiyor… Üstelik İstanbul’dan Roma’ya günde 15’ten fazla tarifeli uçuş varken Ertuğrul Özkök’ün şarap anılarına yenilerini eklemesi tabi ki israf değil!”

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun’a “Roma gezisine davet ettiğiniz gazetecilerin harcamalarını İBB mi karşıladı?” sorusunu sormuş Ongun’dan “Bu soru ne yazık ki gazetecileri aşağılayan bakıştır. Yani Türkiye’nin başarısını gözlemleyip yazacak gazeteciler etkinlik masraflarını düşünerek gerçeği yazmayacaklar mı? AİHM duruşmalarda tanıklık yapan gazeteciler dahil herkese yol yiyecek barınma masrafını veriyor; bunu alan gazeteci duruşmada gerçekleri söylemez diyebilir miyiz?

Biz gazetecileri, bizim ya da partimizin propagandası için davet etmedik. Türkiye ve İstanbul’un başarısına ortak olmaları için davet ettik. Büyükelçilik davetlerinde atıştıran içki içen gazetecilerin bunları yapmaması mı gerekir? Bu yanlış bir tartışmadır, gazetecinin sorusu ve haberi üzerinden tartışma yapılmalıdır. Hakikattir önemli olan.” yanıtı gelmişti.

Ancak Bildirici, “Medya kuruluşları, Roma gezisinde haber değeri görüyorlarsa gönderdikleri gazetecilerin masraflarını ödemeliydi.” ifadeleriyle Ongun’un görüşünü eleştirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x